Semináře a veřejné přednášky zahraničních hostů na FaVU: Giovanni Aloi a Charles Esche
Během listopadu 2024 se v rámci pravidelné blokové doktorandské výuky na FaVU VUT odehrají mimořádné semináře a přednášky zahraničních hostů, kterými v zimním semestru 2024/2025 budou teoretici a kurátoři Giovanni Aloi a Charles Esche. Kromě seminární výuky směřované zejména na studující 1. a 2. ročníku doktorského studia, poskytnou zahraniční hosté i osobní konzultace, přednostně pro doktorandstvo v závěrečné fázi psaní disertační práce. Přednášky a diskuze otevřené pro širokou veřejnost se uskuteční v Domě pánů z Kunštátu (Vašulka Kitchen Brno, Dominikánská 9) ve dnech 7. a 19. listopadu 2024.HARMONOGRAM VÝUKY A VEŘEJNÝCH PŘEDNÁŠEK:
- ČTVRTEK 7/11/2024
10.00–14.00, FaVU VUT, místnost č. 325/U2
Výukový modul Giovanni Aloi
Seminář založený na studiu textů a případových studií s hlavní tematikou kritické reflexe antropocénu a spekulativní fytopoetiku. Seminář proběhne jakou součást pravidelné blokové výuky doktorandstva FaVU.
16.00, Dům pánů z Kunštátu (VKB, Dominikánská 9), přednáška a diskuze pro veřejnost
Giovanni Aloi – Politika rostlin: Neovladatelná moc rostlin
Giovanni Aloi mapuje ideologie, které definují vztahy lidí a rostlin v umění, a ukazuje, nakolik byly utvářeny kolonialistickými, kapitalistickými a ekologickými vlivy. Pracovat s rostlinami v rámci současného umění předpokládá překonání tendence k jejich objektivizaci, která tvořila nedílnou součást dosavadních filozofických přístupů, a tím také kultivovat zodpovědný vztah ke kulturním a ekologickým systémům zakládajících se na vzájemnosti. Přednáška představí umělce a umělkyně, které pracují s rostlinami napříč médii a často na různých místech po světě, a jejichž dílo se vyjadřuje k nezkrotnosti a politice působení rostlin.
- PÁTEK 8/11/2024
10.00–14.00, FaVU VUT, místnost č. 333/U2
Giovanni Aloi – Blok osobních konzultací pro doktorandstvo FaVU
- ÚTERÝ 19/11/2024
10.00–16.00, FaVU VUT, místnost č. 216/U2
Výukový modul Charles Esche
Seminář založený na studiu textů a případových studií týkajících se kurátorství mezinárodních výstav a úzké spolupráce kurátorstva s umělci. Seminář proběhne jakou součást pravidelné blokové výuky doktorandstva FaVU.
18.00, Dům pánů z Kunštátu (VKB, Dominikánská 9), přednáška a diskuze pro veřejnost
Charles Esche – Demodernizací k dekolonizaci. Muzea umění v současnosti
Přednáška se bude věnovat současnému výzkumu dekolonizace a demodernizace muzeí, výstav a sbírek, a zaměří se na některé konkrétní příklady umělecké praxe pokoušející se rozplést dlouhodobou evropskou tradici nadřazenosti a univerzality. Zvláště se bude věnovat politice výstav a sbírek ve Van Abbemuseum, a zmíní příklady z Bienále São Paulo nebo Documenty, které ohledávají novou a propoziční formu umění a tvorby výstav. Kurátor a teoretik Charles Esche je přesvědčený, že umění je schopné poskytnout efektivní způsob pro představení si jiných planetárních vztahů. - STŘEDA 20/11/2024
10.00–16.00, FaVU VUT, místnost č. 333/U2
Charles Esche – Blok osobních konzultací pro doktorandstvo FaVU
Více informací o hostech:
Giovanni Aloi se ve svém výzkumu zaměřuje na kritickou reflexi antropocénu, zobrazování přírody v moderním a současném umění, klimatickou změnu a udržitelnost. Další podstatnou oblastí Aloiova zájmu jsou dějiny trhu s uměním a to, jak ekonomické faktory ovlivňují uměleckou tvorbu a psaní o umění. V současné době vyučuje na School of the Art Institute of Chicago a je šéfredaktorem časopisu Antennae: The Journal of Nature in Visual Culture (www.antennae.org.uk). Podílel se na rozhlasových pořadech BBC, pracoval v londýnských galeriích Whitechapel Art Gallery a Tate Galleries a v současné době je také americkým korespondentem časopisu Esse. Giovanni Aloi je spolueditorem řady „Art after Nature“ vydavatelství University of Minnesota Press a autorem knih Art & Animals (2011), Speculative Taxidermy: Natural History, Animal Surfaces, and Art in the Anthropocene (2018), Why Look at Plants? The Vegetal Emergence in Contemporary Art (2019), Lucian Freud – Herbarium (2019), and Posthumanism in Art and Science (2020). https://www.aloi.info
Charles Esche je ředitelem Van Abbemuseum v Eindhovenu a zároveň je jako profesor londýnské Central Saint Martins College of Art and Design v aktivním kontaktu s akademickým prostředím. Ve aktuálních interdisciplinárních projektech se zabývá důsledky dekolonizace a možnostmi uplatnění demodernizace našeho myšlení tváří v tvář dekoloniální výzvě. V posledních letech se zaměřuje také na analýzu narativů muzejních sbírek a na zkoumání kulturních a politických dějin tvorby výstav. Pro aktuální sezónu ve Van Abbemuseum připravil sérii výstav zaměřených na ekologická témata v umění. Esche byl spolukurátorem Bienále v Sao Paulu, Trienále U3 v Lublani, Bienále Riwaq, Istanbulského bienále a dalších významných mezinárodních výstav. https://researchers.arts.ac.uk/306-charles-esche
Pozn. Všechny přednášky a diskuze se odehrají v anglickém jazyce.
Přednášky a osobní konzultace se uskutečňují za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR.
Autor | Mgr. Tímea Vitázková |
---|---|
Datum publikování | |
Zkrácený odkaz | https://www.favu.vut.cz/studenti/aktuality-vyzvy/f26745/d267365 |
Odpovědnost: Hana Křížová