Mise
Fakulta výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně (FaVU VUT) je nejstarší umělecká fakulta na neumělecké vysokého škole v České republice. Nabízí čtyřleté bakalářské, dvouleté magisterské a čtyřleté doktorské studium v 17 ateliérech z oblasti výtvarného umění a designu. Hlavním posláním fakulty je tvůrčí umělecká a vědecko-výzkumná činnost a poskytování uceleného teoretického a praktického uměleckého vzdělání.
Jako součást univerzity a v souladu s jejím posláním se FaVU VUT řadí k vrcholným centrům vzdělanosti, nezávislého poznání a tvůrčí činnosti a hraje důležitou roli v uměleckém, výzkumném, kulturním, sociálním a ekonomickém rozvoji společnosti tím, že umožňuje při dodržování demokratických principů přístup k vysokoškolskému vzdělání, přípravu pro tvůrčí práci a získání odpovídající profesní kvalifikace ve všech stupních univerzitního vzdělání. Dále uchovává a rozšiřuje dosažené poznání a realizuje uměleckou, výzkumnou, vývojovou, inovační a další tvůrčí činnosti. FaVU VUT jako součást vysoké školy je pracoviště terciárního vzdělávání, které rozvíjí umělecké talentové předpoklady studujících a propojuje umělecké vzdělávání a uměleckou tvorbu s výzkumem umění i výzkumem uměním (artistic research) jako svébytnou formou poznávání světa a také kultivování společnosti. Činí tak mj. prostřednictvím tvůrčí činnosti svých pedagogů, zaměstnanců i studentů, kteří aktivně působí v umělecké a/nebo výzkumné sféře.
Cílem FaVU VUT je vychovávat autonomní umělecké osobnosti, které budou určovat podobu českého, evropského i světového výtvarného umění a designu v široké škále uplatnění, od působení v profesionálních institucích až k volným typům projevů kreativity v duchu svobodné umělecké tvorby napříč uměleckými druhy a žánry.
FaVU VUT poskytuje i další formy vzdělávání a umožňuje získávat, rozšiřovat, prohlubovat, nebo obnovovat znalosti z různých oblastí poznání a kultury a podílí se tak na celoživotním vzdělávání a na rozvoji znalostní společnosti. Aktivní roli hraje také ve veřejné diskuzi o společenských a etických otázkách, při pěstování kulturní rozmanitosti a vzájemného porozumění, při utváření svobodné občanské společnosti a přípravě mladých lidí pro život v ní. Dále rozvíjí mezinárodní, a zvláště evropskou spolupráci jako podstatný rozměr svých činností, podporuje společné projekty s obdobnými institucemi v zahraničí, vzájemné uznávání studia a diplomů, výměnu studentů a akademických i technických pracovníků. Tradiční hodnotou, ze které FaVU VUT a celá univerzita odvozuje principy své činnosti, je akademická svoboda. S touto hodnotou se pojí zejména institucionální autonomie, politická nezávislost, svoboda myšlení, právo prezentovat a obhajovat názory, hájení rovnosti příležitostí, aktivní účast na samosprávě a rozvoj principů demokracie. Ve spolupráci s dalšími osobnostmi a partnery spoluvytváří prostor k veřejné diskuzi a významně přispívá k její otevřenosti, kritičnosti, odbornosti a kultivovanosti. Univerzita si je vědoma svého postavení a role ve společnosti, klade tedy důraz na etické chování své akademické obce a všech svých zaměstnanců.