Osobní konzultace pro doktorandstvo FaVU s Majou a Reubenem Fowkesovými a Elke Krasny
Během listopadu 2023 a února 2024 se v rámci doktorandské výuky odehrají mimořádné semináře a přednášky zahraničních hostek a hosta. Kromě dvou bloků intenzivních seminářů pro doktorandstvo, FaVU nabízí i možnost osobních konzultací disertačních témat s kunsthistoriky a kurátory Majou a Reubenem Fowksovými (UK) a Elke Krasny (AT).
Konzultace budou probíhat ve čtvrtek 23. listopadu 2023 (Maja a Reuben Fowkes) a ve středu 28. února 2024 (Elke Krasny) formou diskuze nad portfoliem a konzultací specifických metodologických nebo uměleckých problémů každé/ho doktoranda/doktorandky.
Maja a Reuben Fowkesovi, kteří aktuálně působí na UCL v Londýně, jsou přední evropští odborníci na témata současného umění ze střední a východní Evropy. Tomuto tématu také věnují hlavní pozornost v rámci výzkumné platformy The Translocal Institute for Contemporary Art, kterou založili. Ve své badatelské a kurátorské praxi se specializují na environmentální tematiku, specificky ve spojení s politickou a sociální historií východní a střední Evropy. Řadu let působili v Budapešti, jeden z posledních velkých kurátorských projektů realizovali v Kunsthalle Bratislava. Mezi jejich publikace patří Art and Climate Change (Thames & Hudson, 2022), Central and Eastern European Art Since 1950 (Thames & Hudson, 2020), Ilona Németh: Eastern Sugar (Sternberg Press, 2021), The Green Bloc: Neo-avant-garde Art and Ecology under Socialism (CEU Press, 2015) a speciální číslo Third Text s názvem Skutečně existující umělecké světy socialismu (2018). Mezi nedávné kurátorské projekty patří výstavy Kolidující epistémy v Bozar Brusel (2022) a Možné agrarizmy v Kunsthalle Bratislava (2021). Jejich projekt Horizon Europe na téma Socialistický antropocén ve výtvarném umění je podpořen grantem UKRI Frontier Research. www.translocal.org
Elke Krasny, která působí na Akademii výtvarných umění ve Vídni, je přední evropskou odbornicí na teorii kurátorství, ve své badatelské, kurátorské a pedagogické praxi řeší vysoce aktuální témata péče a ekologické a sociální udržitelnosti provozu umění, umělecké tvorby a kurátorství. Zaměřuje se také na téma sociální a environmentální spravedlnosti, a transnacionální feminismus v architektuře a urbanismu. Krasny působila na CCA Canadian Centre for Architecture. Její kurátorská práce o praktickém urbanismu byla součástí Bienále architektury v Benátkách v roce 2012. Spolu s Angelikou Fitzovou byla editorkou knihy Critical Care. Architecture and Urbanism for a Broken Planet (MIT Press, 2019). Její kniha Living with an Infected Planet. Covid-19 Feminism and the Global Frontline of Care (transcript publishers, 2023) se zaměřuje na militarizovaný esencialismus péče a feministické plány obnovy v době pandemie. www.elkekrasny.at
Přednášky a osobní konzultace se uskutečňují za finanční spoluúčasti Evropské unie prostřednictvím Národního plánu obnovy a Ministerstva kultury ČR.
Autor | doc. MgA. Filip Cenek |
---|---|
Datum publikování | |
Zkrácený odkaz | https://www.favu.vut.cz/f26745/d247993 |